Den grønne hengebroen Hammersmith Bridge over Themsen en klar vårdag
Sentrale bydeler

Hammersmith and Fulham

Hammersmith and Fulham er en kompakt, vestlig bydel langs Themsen, kjent for fotballstadioner, grønne parker, elvepuber og noen av Londons viktigste trafikkknutepunkt. For nordmenn som reiser til London, dukker navnet ofte opp når man ser på hoteller nær Heathrow-linjen, planlegger stadionbesøk hos Chelsea eller Fulham, eller ser etter et område som er litt roligere enn sentrum, men fortsatt svært sentralt.

Hvor ligger Hammersmith and Fulham?

Bydelen ligger vest for sentrum, på nordsiden av Themsen. Mot øst grenser den mot Kensington and Chelsea, og mot nord mot Brent og Ealing. På den andre siden av elva ligger Richmond upon Thames og Wandsworth.

Hammersmith and Fulham er en indre London-bydel og en av de minste i areal, men samtidig tett befolket. Innenfor grensene finner du steder som Hammersmith, Shepherd’s Bush, White City, Brook Green, Fulham, Parsons Green, Sands End og områdene rundt de store fotballstadionene Stamford Bridge og Craven Cottage.

Geografisk kan du tenke deg bydelen som et belte fra Shepherd’s Bush i nord til elvebredden i sør, der boligområder, parker, handlegater og store veier ligger tett.

Porthuset i rød murstein ved Fulham Palace, med gårdsplass og plen foran

Foto: Simon Burchell · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons · beskåret og skalert

Historien – to tidligere bydeler som ble slått sammen

I dag er Hammersmith and Fulham én administrativ enhet, men historisk var dette to separate områder. Hammersmith vokste fram som et handels- og industristed langs elva, med brygger, småindustri og etter hvert jernbane og veier. Fulham hadde lenge et mer landlig preg, med jordbruk, hager og Fulham Palace som bisperesidens.

På 1800-tallet skjøt urbaniseringen fart. Jernbanen kom, og nye broer over Themsen gjorde området lettere tilgjengelig. Rekkehus, leiegårder og fabrikkbygg ble reist, og Hammersmith ble et viktig stoppested på veien vestover ut av London. Samtidig ble Fulham gradvis bygget ut med boliggater for både middelklasse og arbeidere.

I 1965 ble de to tidligere boroughene Hammersmith og Fulham slått sammen til én bydel. Siden den gang har bydelen gjennomgått kraftig endring: tung industri og brygger er forsvunnet eller kraftig redusert, motorveier og viadukter har kommet til, og store områder er blitt kontorstrøk, boligprosjekter og handelssentre.

Hvordan ser bydelen ut i dag?

Hammersmith and Fulham er en typisk indre London-bydel med høy tetthet og stor variasjon fra område til område. Noen kjennetegn:

I Hammersmith møter du ofte storbyfølelsen først: en stor rundkjøring, Hammersmith Flyover, bussterminal og stasjoner vegg i vegg med kontorbygg, kjøpesenter og konsertarenaen Eventim Apollo. Går du noen minutter ned mot elva, endrer stemningen seg helt – der er det lav bebyggelse, puber med uteservering og en roligere promenade langs vannet.

Fulham har et mer boligpreget preg. Her er det mange rekkehus, leilighetsgårder og små torg. Parker som Bishops Park, Eel Brook Common og South Park gir grønt avbrekk, og gatene rundt Parsons Green og Fulham Broadway er fulle av kafeer, bakerier og restauranter.

En bydel med både rikdom og mer nøkterne områder

Hammersmith and Fulham regnes samlet sett som en relativt velstående bydel, men forskjellene internt er store. Mange deler av Fulham, spesielt rundt Parsons Green og langs elva, har høye boligpriser, pene rekkehus og et tydelig middelklassepreg med gode inntekter.

Også i Hammersmith finnes det attraktive områder, for eksempel Brook Green og boliggatene vestover mot elva. Samtidig har bydelen flere felt med kommunale boliger, særlig nær travle hovedveier og tidligere industristrøk. Der er inntektene lavere, og hverdagen kan være mer krevende enn gjennomsnittet for bydelen.

Kontrasten mellom velstående og mer utsatte områder kan komme tydelig fram på korte avstander. En sidegate med velholdte hus, dyre biler og delikatessebutikker kan ligge få minutters gange fra en blokk med lavere inntektsnivå og helt annen hverdag. Det gir bydelen et tydelig lag av både komfort og sosiale utfordringer.

Hammersmith – knutepunkt, elvepuber og kultur

Hammersmith er bydelens naturlige sentrum for transport og næringsliv. Her møtes flere T-banelinjer, busser fra vest og sørvest, hovedveier og lokale gater. Rett ved stasjonen ligger kjøpesenter, kontorbygg, hotell og mindre sidegater med puber og spisesteder.

Noen typiske trekk ved Hammersmith-området:

Hammersmith kan ved første øyekast oppleves som litt kaotisk rundt rundkjøringen og flyover-veien. Men går du litt bort fra de største veiene, finner du raskt små gater med butikker, kafeer og bolighus som gir en helt annen atmosfære.

Fulham – fotball, rekkehuskvartaler og elveparker

Fulham har en mer «nabolagsaktig» følelse. Gatene er smalere, tempoet er roligere, og det er flere steder der folk møtes til kaffe, lunsj og middag i et litt lavere tempo enn i de mest travle delene av sentrum.

Noen kjennetegn ved Fulham:

Fulham oppleves ofte som en rolig og relativt trygg bydel å bo i, særlig for familier og par som ønsker litt avstand til det mest hektiske nattelivet, men fortsatt vil ha gangavstand til gode T-bane­forbindelser.

Fotballbydelen – Chelsea og Fulham

Hammersmith and Fulham skiller seg ut ved å ha to store fotballklubber innenfor grensene: Chelsea FC og Fulham FC.

På kampdager merker du fotballpreg i store deler av Fulham. Pubene fylles opp, det er flere supportere i gatene, og det er ofte ekstra trengsel rundt T-banestasjonene i timene før og etter kamp.

Andre severdigheter og opplevelser

I tillegg til fotball og elvepromenader har Hammersmith and Fulham flere ting som kan være interessante for besøkende:

Selv om bydelen ikke har de samme «must see»-attraksjonene som Westminster, kan du lett fylle en dag eller to med roligere, mer hverdagslig sightseeing her.

Transport – lett å komme seg rundt

Hammersmith and Fulham er svært godt knyttet til resten av London med offentlig transport. Flere T-banelinjer går gjennom bydelen, blant annet District line, Piccadilly line, Hammersmith & City line, Circle line og Central line ved Shepherd’s Bush. Det gjør at du raskt kommer til både sentrum, City og andre deler av vest-London.

Noen viktige stasjoner:

Busstilbudet er tett, med linjer som går på tvers mellom bydelene, langs elva og inn mot sentrum. Mange velger å bo i Hammersmith and Fulham nettopp fordi det er så enkelt å reise til og fra flyplassen og inn til de mest kjente severdighetene.

Er Hammersmith and Fulham et godt sted å bo på hotell?

For mange nordmenn er svaret ja. Bydelen er særlig populær blant de som vil ha:

I Hammersmith finnes det mange mellomklassehoteller og kjedehoteller i området rundt stasjonen. De er ofte praktiske, med kort vei til både T-bane og buss. I Shepherd’s Bush ligger flere hoteller i gangavstand til Westfield og stasjonen.

I Fulham er hotellutvalget mindre, men du finner både mindre hoteller, leilighetshotell og gjestehus. Mange av dem ligger i rolige sidegater nær Parsons Green, Fulham Broadway eller Putney Bridge. Her får du en mer boligpreget atmosfære, men må kanskje regne med litt mer tid til sentrum enn om du bor rett ved Hammersmith.

Airbnb og leiligheter i bydelen

Korttidsutleie finnes både i Hammersmith og Fulham, selv om reglene for korttidsutleie i London er strenge. Mange leiligheter ligger i typiske viktorianske eller edvardianske rekkehus, der husene er delt opp i flere boenheter.

Fordeler med leilighet her kan være:

Ulempene kan være støy fra store veier nær Hammersmith, eller at noen leiligheter ligger et stykke å gå fra nærmeste stasjon. Det er lurt å lese omtaler nøye og sjekke kartet før du bestiller.

Prisnivå – hvordan ligger bydelen an?

Prisnivået i Hammersmith and Fulham ligger generelt litt over gjennomsnittet for London, men ofte noe lavere enn de aller dyreste områdene som Knightsbridge eller deler av Mayfair. Du kan ofte gjøre et bedre hotellkjøp her enn midt i West End, særlig hvis du bestiller litt utenom de mest populære datoene.

Noen trekk ved prisnivået:

Dagligvarer og enkle måltider kan holdes innenfor et greit budsjett, siden det finnes mange supermarkeder, bakerier og rimeligere kafeer både i Hammersmith og Fulham.

Hvem passer Hammersmith and Fulham for?

Bydelen passer godt for flere typer reisende:

For førstegangsreisende som vil ha severdighetene rett utenfor hotell­døra, kan kanskje Westminster eller Covent Garden føles mer midt i smørøyet. Men for mange som har vært i London flere ganger, blir Hammersmith and Fulham et naturlig valg når man vil kombinere komfortabel beliggenhet med litt mer hverdagslig byliv.

Praktiske tips til nordmenn i Hammersmith and Fulham

Hammersmith and Fulham er kort sagt en bydel som binder vestlige forsteder til sentrum, med elveutsikt, fotball, kulturscener og travle knutepunkt i den ene enden – og rolige boliggater med parker og hverdagsliv i den andre. For mange som vil bli litt bedre kjent med London enn bare å se de mest berømte motivene, er dette et naturlig område å oppdage og kanskje bruke som base for hele turen.

Kilder